Dolarový index oslabil zpět pod 92 bodů. Euro po včerejším výprodeji po dosažení 1,2000 EURUSD nabírá další zisky. Koruna po pondělním oslabení drží hodnoty nad 26,20 za euro. Nad očekávání lepší revize HDP za 3Q neměla výraznější vliv.

AMSP ČR podporuje částečné uvolnění podnikání se specifickým režimem

Na Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) se v posledních dnech obrací velké množství živnostníků a drobných firem z oborů, které musejí mít v současné době zavřeno nebo mají významně omezenu činnost nařízením vlády v souvislosti s epidemiologickou situací. Tito podnikatelé apelují na alespoň částečné povolení podnikání. Jejich finanční zdroje jsou zcela vyčerpané a pro mnohé z nich jsou současné podpory již nedostačující i vzhledem k tomu, že již není možný jejich souběh.

V návaznosti na připravovanou matici opatření Ministerstva zdravotnictví a diskusi k rozvolňování podmínek podnikání podporuje AMSP ČR návrh Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Ten směřuje při zlepšení epidemiologické situace na úroveň 3 ze zmíněné matice k tomu, aby byly spuštěny všechny omezené provozy za podmínky specifického režimu, který by se týkal např. omezení počtu klientů, zákazníků, m2 apod.

AMSP ČR přijímá velké množství podnětů zejména drobných firem a živnostníků, jako například kadeřníků, kosmetiček, manikérek, pedikérek, ale i drobných obchodníků, kteří žádají alespoň o minimální možnost začít pracovat. Jsou připraveni zodpovědně dodržovat nastavená hygienická opatření vč. dezinfekcí, roušek, rozestupů, v některých případech i štítů při práci, do kterých stejně investovali již v jarní vlně koronaviru. Jsou schopni zabezpečit dle objednávek minimální kontakt klientů či zákazníků mezi sebou. AMSP ČR má také řadu rozhořčených reakcí malých obchodníků např. s oděvy a obuví, kteří musejí mít zavřeno a poukazují na hypermarketová oddělení s tímto sortimentem, která zůstala otevřena.

AMSP ČR spolu se Svazem průmyslu a dopravy ČR navíc vypracovala a 9. listopadu 2020 zveřejnila podrobný manuál k hygienickým opatřením ve firmách 2.0 v souvislosti s Covid-19 riziky. Současně vyzvala všechny zaměstnavatele k dodržování těchto opatření na pracovištích.

AMSP ČR sdružuje od roku 2001 na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na digitalizaci, rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní provozovny, malé restaurace, ženy v podnikání a podnikatele 55+.

Newsletter