AP: Obvinění ministra Uljukajeva z korupce vyvolává pochyby

Zatčení ruského ministra Alexeje Uljukajeva mnozí považují za součást úsilí prezidenta Vladimira Putina udržovat rovnováhu mezi soupeřícími klany na vrcholu mocenské hierarchie. Napsala to dnes agentura AP s odvoláním na informace ruských analytiků. Touto taktikou si Putin chce i do budoucna zajistit roli nejvyššího soudce.

„Vznikal dojem, že liberálové v ruském vedení, které Uljukajev reprezentoval, mají navrch a získávají politické body. Teď mají důkaz, že oslavy jsou předčasné. Je to příběh typický pro prezidentův charakter. Jakmile zjistí, že jedna skupina je slabší, zasáhne proti druhé,“ prohlásil ruský novinář a spisovatel Michail Zygar, považovaný za znalce Kremlu.

Kauzu Uljukajeva podle AP doprovázejí okolnosti, které je obtížné vysvětlit a jež o celém případu vyvolávají pochyby. Korupce je v Rusku běžná, je ale nemyslitelné, aby ministr převzal úplatek v hotovosti, jak to podle žaloby udělal Uljukajev. Úplatek ve výši dvou milionů dolarů je kromě toho v ruském prostředí přijatelný nanejvýš pro místostarostu, nikoli pro federálního ministra.

Uljukajeva měly neznámé osoby uplatit, aby posvětil prodej akcií menší ropné společnosti Bašněfť jedničce na trhu Rosněfti. K takové operaci byl jeho ministerský souhlas skutečně nezbytný. Prodej Bašněfti ale svým rozhodnutím definitivně schválil premiér Dmitrij Medveděv, a to už 10. října, tedy měsíc předtím, než Uljukajev údajně úplatek převzal. Proč by to ministr dělal u dávno skončené transakce, není jasné.

Společnosti Rosněfť šéfuje Igor Sečin, jeden z nejmocnějších Rusů, který Putinovi slouží už dvacet let. Jeho vliv je prakticky neomezený. Myšlenku, že by se kdokoli pokusil vyvést peníze z Rosněfti jako úplatek Uljukajevovi, aby prodej Bašněfti schválil, považují znalci ruského obchodního prostředí za směšný, uvedla AP.

Sám Uljukajev jakékoli provinění popírá. S vyšetřovateli je podle obhájců ochoten spolupracovat, vypovídat ale odmítá, dokud žaloba nepředloží důkazy o jeho vině.

Newsletter