Apple vyhrál spor o hudební přehrávače

Čelil obvinění z porušování antimonopolních zákonů potlačováním konkurence na trhu s hudebními přehrávači. Žaloba byla podána už před téměř deseti lety a týká se období, kdy software společnosti Apple omezoval používání jejích hudebních přehrávačů iPod pouze na hudbu z její internetové prodejny iTunes. Podle žaloby tak software odrazoval uživatele iPadů od přechodu ke konkurenčním hudebním přehrávačům. 

Akcie Apple na trhu Nasdaq ztrácejí 0,7 %. Firma před krátkou chvílí oznámila, že v Rusku zastavila online prodeje kvůli prudkým výkyvům rublu. To je pro titul vedle této pozitivní naopak negativní zpráva při poklesu celého trhu Nasdaq o 0,5 %.

Žalující strana, která zastupovala údajných osm milionů poškozených spotřebitelů, požadovala odškodné 350 milionů dolarů (7,7 miliardy Kč). To by se v důsledku antimonopolních zákonů mohlo až ztrojnásobit, upozornil ekonomický list The Wall Street Journal. 

Osmičlenná porota dnes nicméně dospěla k závěru, že Apple svým postupem antimonopolní zákony neporušil. Součástí procesu byl i videozáznam výpovědi, kterou krátce před svou smrtí v roce 2011 učinil zakladatel Applu Steve Jobs. „Děkujeme porotě za její službu a tleskáme jejímu rozhodnutí,“ reagovala na dnešní verdikt společnost Apple. 

Firma tvrdí, že cílem softwaru, který žaloba kritizovala, bylo zajistit potřebné bezpečnostní prvky a poskytnout uživatelům různé užitečné funkce. „Vytvořili jsme iPod a iTunes, abychom svým zákazníkům poskytli ten nejlepší způsob poslouchání hudby na světě,“ uvedla společnost ve svém dnešním prohlášení. 

Newsletter