Evropské akcie rostou, futures amerických jsou v plusu. Rostou i evropské a americké výnosy. Dolar zpevnil zpět pod 1,1300 EURUSD. Procyklické měny i měny regionu jsou v zisku. Koruna se obchoduje pod 25,70 za euro.

Argentinský prezident je vyšetřován kvůli firmě v daňovém ráji

Argentinský prezident Mauricio Macri je ve své zemi vyšetřován kvůli tomu, že byl v minulosti údajně ředitelem firmy, která sídlí na Bahamách a která mohla sloužit k maskování daňových úniků. Vyšetřování zahájila argentinská prokuratura na základě takzvaných Panamských dokumentů, podle nichž Macri figuroval ve firmě do roku 2009. Informovala o tom dnes stanice BBC. Prezident reagoval prohlášením, že z firmy nikdy nezískal žádné finance.

Na Macriho problém upozornil argentinský deník La Nación. Ten byl jednou z novinářských organizací, které více než rok zkoumaly dokumenty uniklé z panamské právní kanceláře Mossack Fonseca. Miliony dokumentů obsahují jména desítek předních světových politiků, byznysmenů či sportovců, kteří prostřednictvím firem sídlících v daňových rájích ukrývali peníze před zdaněním ve své vlasti či legalizovali příjmy nejasného původu.

Macri byl podle dokumentů ředitelem bahamské firmy Fleg Trading v letech 1998 až 2009. V té době byl starostou metropole Buenos Aires. Prokurátor Federico Delgado médiím řekl, že vyšetřování má za cíl zjistit, zda Macri „opomenul“ uvést svou roli ve firmě do majetkového přiznání „s nekalým úmyslem“.

Macriho úřad v prohlášení uvedl, že ve firmě sice jeho jméno figurovalo, neměl z ní ale žádné příjmy, proto se o tom v přiznáních nezmiňoval.

Panamské dokumenty, jejichž části média zveřejnila v neděli, zmiňují v souvislosti s firmami v daňových rájích například členy čínského politbyra, lidi z bezprostředního okolí ruského prezidenta Vladimira Putina či ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Jejich první a dosud jedinou politickou obětí se stal islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson, který ve středu rezignoval.

Newsletter