Asociace: Českému exportu se začne začátkem roku znovu dařit

Českému exportu by se mělo na začátku příštího roku opět dařit. Předpovídá to index Asociace exportérů, jehož výše se z prosincové hodnoty 6,2 bodu vyšplhala v lednu na 10,3 bodu. Velkou měrou se na růstu vývozu mají podílet především zahraniční zakázky. Pozitivně se v indexu promítlo také zlepšení u německých průmyslových zakázek. V tiskové zprávě to dnes oznámila Asociace exportérů s tím, že další vývoj bude záležet zejména na vývoji německé ekonomiky.

Index má za cíl predikovat vývoj českého exportu, na základě řady statistických dat a vybraných parametrů, s tříměsíčním předstihem.

Podle asociace je ale navzdory dvouciferné hodnotě indexu začátek příštího roku pro exportéry spojen s velkým otazníkem. „A důvody je nutné hledat především u našeho západního souseda. Přední německé instituty na začátku října snížily odhad růstu německé ekonomiky v letošním roce na 1,8 procenta z původních 2,1 procenta,“ uvedl místopředseda asociace exportérů Otto Daněk.

Problémy v Číně, slabší výsledky amerického průmyslu a nově kauza Dieselgate se mohou rovněž velmi negativně podepsat na výkonnosti německých exportních podniků. „Pokud si k tomu uvědomíme, že vývoz vozidel a součástí tvoří přes 20 procent veškerého českého exportu, tak vyhlídky nejsou zase tak růžové,“ dodal Daněk.

Newsletter