Dolar oslabuje v dolarovém indexu a proti euru. Společná měna mírně zpevňuje nad 1,1780 EURUSD. Procyklické měny jsou v mírné ztrátě, stejně tak i měny regionu. Koruna se obchoduje nad 25,65 za euro.

AT&T dohodla převzetí Time Warner za miliardy dolarů

Americká telekomunikační společnosti AT&T se dohodla na převzetí mediálního konglomerátu Time Warner Inc. za 85,4 miliardy dolarů (asi 2,1 bilionu Kč), celková hodnota transakce včetně dluhu Time Warner Inc. má činit 108,7 miliard dolarů (asi 2,7 bilionu Kč). Správní rady obou společností schválily dohodu jednomyslně, oznámila agentura Reuters. Time Warner je rovněž hlavním akcionářem společnosti Central European Media Enterprises (CME), která vlastní českou televizi Nova a další stanice.

Spojení bude největší dohodou uzavřenou v letošním roce. Firmy doufají, že se transakci podaří završit do konce příštího roku.

Fúze by byla významným milníkem v rychle postupující integraci odvětví médií, komunikace a internetu. Přední americký telekomunikační operátor by získal kontrolu nad kabelovou televizí HBO, zpravodajským kanálem CNN, filmovými studii Warner Bros a dalšími mediálními aktivy.

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu prohlásil, že pokud bude zvolen prezidentem, plánované spojení firem neschválí. Podle něj je to případ mocenské struktury, proti které bojuje, a je příkladem příliš velké koncentrace moci.

Štáb demokratické kandidátky Hillary Clintonové ještě neodpověěl na žádost o vyjdření, poznamenal Reuters.

Upozornil, že dohoda bude nejspíše intenzivně zkoumána protimonopolními úřady kvůli obavám, že by AT&T mohl omezovat distribuci děl Time Warner.

V současnosti má Time Warner tržní hodnotu kolem 70 miliard dolarů, tržní hodnota AT&T dosahuje zhruba 232 miliard dolarů. AT&T nyní expanduje v médiích a loni například koupila provozovatele satelitního televizního vysílání DirecTV za 48,5 miliardy dolarů.

Newsletter