Dolar před dnešním zasedáním Fedu navyšuje zisky a proti euru se posouvá zpět pod hranici 1,1800 EURUSD. Komentář viceguvernéra ČNB Nidetzkého o relativně rychlém zvyšování sazeb podpořil korunu. Kurz zpevnil pod 25,65 za euro.

Babiš dnes jedná s prezidentem Zemanem o rozpočtu

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se dnes dopoledne v Lánech zúčastní schůzky odborné skupiny prezidenta Miloše Zemana o státním rozpočtu na příští rok. Přítomen bude také guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Ministerstvo financí navrhuje na příští rok schodek státního rozpočtu 60 miliard korun.

Návrh rozpočtu počítá s růstem platů učitelů, zdravotníků a státních zaměstnanců, zvýšením peněz za státní pojištěnce a růstem důchodů. Vláda musí návrh rozpočtu schválit a odeslat do Sněmovny do konce září.

Babiš ve čtvrtek a v pátek jednal s některými ministry a organizacemi o posílení jejich rozpočtů. Většinou si odnesli příslib zvýšení svých kapitol, jejich požadavky ale nebyly uspokojeny zcela. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) například zatím neuspěl s požadavkem tří miliard korun pro Státní fond dopravní infrastruktury.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) požaduje tři miliardy korun navíc na navýšení počtu policistů a boj proti terorismu. Babiš však uvedl, že vnitro má ve svém rozpočtu rezervy.

S Babišem už Zeman několikrát diskutoval o tom, že je zapotřebí šetřit a snižovat rozpočtový schodek rychlejším tempem než dosud. Prezident v dubnu řekl, že by šetřil na dávkách v hmotné nouzi. Další rezervy vidí v „extrémně předražených“ zakázkách v oblasti informačních technologií a také ve výdajích na obnovitelné zdroje.

Newsletter