Babiš neuspěl s koaličním jednáním, práci vlády ovlivnily volby

Vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš neuspěl na dnešním jednání s požadavkem na okamžité svolání koaliční rady. Bude příští týden, sdělil Babiš ČTK. Dnešní termín byl už minulý týden před druhým kolem senátních voleb zrušen. O Babišově žádosti informoval na twitteru ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Dnešní jednání vlády Mládek označil za „výživné“. Babiš podle něj vyhrožoval rozpadem koalice. „Jo, ČSSD na nás útočí kvůli proběhlé volební kampani. Různým výrokům, které padly v rámci kampaně,“ napsal Babiš ČTK na dotaz, zda tak opravdu činil.

Mládek dnes jako reakci na svou prohru v druhém kole senátních voleb předal premiérovi Bohuslavu Sobotkovi dopis, ve kterém dal svou funkci k dispozici. Sobotka ho ale chce mít dál ve vládní sestavě.

Mládek neuspěl ve druhém kole senátních voleb na Táborsku. Porazil ho učitel Jaroslav Větrovský (za ANO), kterému odevzdalo hlas 59,83 procenta voličů. Ministr průmyslu po volbách podotkl, že v závěru volební kampaně měl pocit, že nebojuje s Větrovským, ale s Babišem.

Babiš v pátek na svém facebookovém profilu označil Mládka za politického parazita a vyzval voliče, aby podpořili Větrovského. Mládek na twitteru reagoval tak, že Babiš je šíbr, který nezná slušnost, a jeho počínání je chucpe.

Minulý týden Mládek popsal atmosféru zasedání jako dělnou či pohodovou, protože se jednání nezúčastnil Babiš.

ANO zvítězilo v krajských volbách, tento víkend však nepatřilo stejně jako vládní ČSSD k vítězům druhého kola hlasování o obměně třetiny Senátu. ANO získalo tři mandáty, ČSSD dva. Polepšila si naopak nejmenší vládní stran KDU-ČSL, kandidáti s její podporou uspěli v devíti z 27 obvodů.

Newsletter