Babiš: Státní dluh ČR letos klesne o 20 miliard korun

Státní dluh Česka se podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) letos sníží meziročně o zhruba 20 miliard korun. Klesne tak poprvé od roku 1995. Na konci roku má státní dluh činit 1,663 bilionu korun. Babiš to řekl na Hradě na společné tiskové konferenci s prezidentem Milošem Zemanem.

Babiš poznamenal, že se od svého letošního nástupu do funkce intenzivně věnoval likviditě a řízení státního dluhu. „Můžu dnes ohlásit, že poprvé od roku 1995 absolutně se sníží dluh o 20 miliard. Takže naše zadlužení koncem roku 2014 bude 1663 miliard, což je o 20 miliard míň než v roce 2013,“ řekl Babiš. Jde podle něj o obrovský úspěch.

Ocenil také, že rating České republiky je nejlepší mezi státy střední a východní Evropy. I české dluhopisy se podle něj staly velmi atraktivními. „Jsem rád, že se nám daří finanční trhy přesvědčit, že nastolená naše politika, ekonomika jde dobrým směrem,“ podotkl také.

Ministerstvo financí podle něj plánuje refinancování starších dluhopisů, které byly emitovány za výnos asi 3,6 procenta. Refinancováním by chtěl v příštím roce ušetřit tři miliardy korun.

Newsletter