Babiš ve Sněmovně k EET: Opakování argumentů už nic nepřináší

Předloha o zavedení elektronické evidence tržeb byla už ve Sněmovně důkladně projednána a opakování argumentů nic nového nepřináší, řekl poslancům na začátku dnešního pokračování debaty o zákonu ministr financí Andrej Babiš (ANO). Proti normě je pravicová opozice TOP 09 a ODS. Obě strany chtějí její schválení v dolní komoře zablokovat, což se jim obstrukcemi dosud dařilo.

Cílem zákona je nastavit průhledné a férové podnikatelské prostředí, zopakoval Babiš. „Většina podnikatelů po takovém prostředí volá,“ zdůraznil. Vláda chce evidencí tržeb chránit podle ministra poctivé podnikatele před těmi, kteří okrádají. „Odmítáme takové praktiky trpět. Chceme ukázat, že platit daně je normální,“ řekl Babiš.

Klaus i k EET: Vláda svými zásahy ničí podnikání

Česko podle něho nebude průkopníkem elektronické evidence tržeb. Zatímco dříve Babiš zmiňoval v souvislosti se systémem hlavně Chorvatsko, nyní mluví o zemích takzvané visegrádské čtyřky a o přípravách Rakouska na jeho zavedení.

Pravice naopak tvrdí, že evidence zničí hlavně drobné živnostníky, kterým ztíží práci a zvýší výdaje. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil systém už dřív za „balkánský supertunel“.

„Sejdeme se u Ústavního soudu“. Dnes EET neprošla

Newsletter