Banka pro mezinárodní vypořádání: Na trzích „znepokojivý klid“

Na finančních trzích zavládl před očekávaným zvýšením úrokových sazeb ve Spojených státech „znepokojivý klid“. Uvedla to ve své čtvrtletní zprávě Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS). Americká centrální banka (Fed) by k prvnímu zvýšení úrokových sazeb po devíti letech mohla přikročit již příští týden ve středu.

BIS, která je označována „centrální banka centrálních bank“, očekává, že kolísavost se na trhy opět vrátí. Upozornila také, že případné zvýšení úrokových sazeb v USA by mohlo zprostředkovaně zasáhnout rozvíjející se trhy. Vyšší úrokové sazby totiž může provázet další zhodnocení amerického dolaru. Půjčky v amerických dolarech rozvíjejícím se tržním ekonomikám by pak byly méně cenově dostupné.

„Na finančních trzích zavládl klid, ale je to znepokojivý klid,“ prohlásil podle agentury Reuters šéf měnového a ekonomického oddělení BIS Claudio Borio.

BIS mimo jiné sdělila, že objem půjček v amerických dolarech pro rozvíjející se ekonomiky, jako je Brazílie, Indie nebo Čína, se od roku 2009 zdvojnásobil na více než tři biliony dolarů. Rovněž úroveň špatných úvěrů v eurozóně je podle Boria „příliš vysoká“.

„Existuje jasné napětí mezi chováním trhů a základní ekonomickou situací,“ řekl Borio. „V jistém okamžiku bude muset přijít řešení. Trhy dokážou zůstat klidné déle, než si myslíme. Dokud už nemohou dál,“ dodal.

Newsletter