Barmské vojenské letadlo zmizelo z radarů, trosky nalezeny v moři

AKTUALIZOVÁNO – Barmské vojenské letadlo se 120 lidmi na palubě dnes zmizelo z radarů. Při pátrací a záchranné akci byly jeho trosky později nalezeny v Andamanském moři na jihu Asie. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na mluvčího vojenského letectva. Vrchní velitel barmské armády agentuře AFP upřesnil, že na palubě bylo 106 vojáků a jejich rodinných příslušníků a dále 14 členů posádky.

„Pátrací a záchranná akce, do níž je zapojeno šest vojenských plavidel a tři letadla, je v plném proudu,“ uvedl dále vrchní velitel barmské armády. Na trosky letadla narazilo jedno z vojenských plavidel. Byly nalezeny 218 kilometrů od města Dawei ležícím na jihovýchodě Barmy.

Stroj mířil z jižního přístavu Myeik do největšího města Rangúnu. Většina cestujících byli příbuzní vojáků. „Takovéto lety jsou organizovány dvakrát do měsíce pro rodiny členů armády,“ vysvětlil letištní zdroj. Spojení s letadlem bylo přerušeno náhle kolem 13:35 místního času (09:05 SELČ),“ sdělil v prohlášení vrchní velitel barmské armády. Letoun se v době zmizení nacházel nad Andamanským mořem, asi 35 kilometrů od města Tavoj, dodala armáda ve svém komuniké.

Podle agentury DPA šlo o letoun Shaanxi Y-8 čínské výroby. „Domníváme se, že se jednalo o technickou poruchu. Počasí v oblasti bylo dobré,“ řekl agentuře AFP zmíněný zdroj.

V červnu 2016 si pád vojenského vrtulníku v Barmě vyžádal tři oběti, na vině byly špatné meteorologické podmínky. Předchozí velké letecké neštěstí se odehrálo v srpnu 1997, kdy zahynulo 39 lidí při havárii letadla společnosti Myanmar Airways.

Newsletter