BBC News: Čínské firmy otevírají výrobní závody v Indii

Všude kolem jsou hromady jasně červených plyšových postaviček Elma, jednoho z hrdinů oblíbeného dětského televizního pořadu Sezamová ulice. Některé se šijí, u jiných se testují baterie, některé se balí do krabiček. Nikoho nepřekvapí, že hračky vyrábí čínská firma a vyváží je do USA. Neobvyklé však je, že tento závod není v Číně, ale ve státě Ándhrapradéš v jižní Indii, píše server BBC News.

Je to jeden z více než stovky podniků, často čínských, které se nacházejí v průmyslové zóně Šrí City. Přilákala je sem kampaň Made in India (vyrobeno v Indii), kterou loni spustil indický premiér Naréndra Módí. Cílem ambiciózní kampaně je udělat ze země celosvětové výrobní centrum.

Vláda v rámci tohoto programu rovněž slíbila pobídky pro zahraniční společnosti. A právě pobídky udělaly z Indie velmi atraktivní výrobní základnu pro čínské společnosti. „Mnoho firem z Číny, které tradičně vyvážely své zboží do Indie, nyní využívají těchto pobídek a přicházejí do Indie, umisťují zde své výrobní závody a zaměřují se na místní poptávku,“ říká zakladatel průmyslové zóny Ravindra Sannareddy.

Nejsou to však jen finanční výhody, které lákají zahraniční firmy. Průmyslové centrum se nachází na venkově, ale najít zaměstnance bylo snadné. Podle místních odhadů v okolních vesnicích žije nejméně 200.000 zaměstnatelných mladých lidí. A mnoho z nich pracuje právě ve zdejších továrnách. Pro zhruba 80 procent zaměstnanců továrny na výrobu plyšových hraček je současná práce jejich první a většinu z nich tvoří ženy.

To je to hlavní, co Indie prodává světu – mladá, levná pracovní síla. Dvě třetiny obyvatel země jsou mladší 35 let a v příštím desetiletí bude mít Indie nejvíce lidí v produktivním věku na světě.

Různá lákadla přesvědčila i výrobní gigant Foxconn, známý hlavně díky výrobě telefonů iPhone firmy Apple, který již zaměstnává v Číně více než milion lidí, otevřít v Indii nejméně deset továren a investovat zde 20 miliard dolarů (487 miliard Kč). Foxconn zde začal před necelým rokem s montáží přístrojů pro několik čínských značek, včetně Xiaomi, a tvrdí, že úspory nákladů jsou ohromné. Hlavně díky zkrácení doby dodávek čínského zboží na indický trh.

Čínské značky chytrých telefonů jsou zřejmě nejviditelnějšími čínskými produkty vyráběnými v Indii. Za poslední rok oznámily, že plánují vyrábět v Indii, firmy Xiaomi, OnePlus, Lenovo, Gionee či Asus.

Lákání Číňanů je pro Indii důležité také proto, že v příštím desetiletí potřebuje vytvořit více než 100 milionů pracovních míst. Podle světové banky rychle rostoucí mzdy v Číně znamenají, že firmy se poohlížejí po možnosti jinde, a Indie doufá, že se jí podaří z toho něco vytěžit.

Některé čínské firmy ale také upozorňují, že by indická vláda měla ještě více omezit byrokracii. „Přál bych si, aby vláda zde byla o hodně výkonnější. Je potřeba toho hodně zlepšit,“ říká ředitel společnosti ZTT India Čchen Čao-feng.

S růstem počtu čínských vystěhovalců se objevuje také další obava, o kvalitu života. Mnozí by chtěli ve velkých městech více zábavních podniků, supermarketů nebo globálních restaurací. Tyto obavy sice zatím neodrazují čínské firmy od stavby dalších továren v Indii, pokud však Indie nezmodernizuje svou infrastrukturu, mohla by přijít o možnost přilákat více firem svého největšího asijského konkurenta.

Newsletter