Dolar navyšuje ranní ztráty. Dolarový index prolomil hranici 90,5 bodu, euro proti dolaru zpevnilo nad 1,2120 EURUSD. Měny regionu střední a východní Evropy profitovaly z tržního sentimentu naladěného k ochotě riskovat. Koruna se posunula k hranici 26,12 za euro, aktuálně část zisků odepisuje.

BHP Billiton se v pololetí vrátil k zisku díky růstu cen komodit

Těžařská společnost BHP Billiton se v první polovině letošního roku vrátila k zisku a vyplatí vyšší prozatímní dividendu, než se čekalo. Čistý zisk za šest měsíců do konce prosince činil 3,2 miliardy USD (81,7 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 5,7 miliardy USD ve stejném období předchozího fiskálního roku. Hospodaření podpořily růst cen komodit, pokračující snižování nákladů a absence velkých odpisů, které měly negativní dopad na hospodaření v předchozím roce. BHP je největší těžařskou firmou na světě podle tržní kapitalizace.

BHP vyplatí za pololetí dividendu 40 centů, což je o 16 procent více než před rokem. Firma již dříve slíbila, že na výplatu dividendy akcionářům poskytne nejméně polovinu očištěného zisku.

Ceny komodit loni nečekaně prudce rostly. Způsobilo to mimo jiné obnovení poptávky z Číny. Ceny železné rudy se zvýšily o více než 80 procent a uhlí dokonce až o 300 procent, napsala agentura Reuters.

Newsletter