Dolar proti euru hledá směr. Před dnešním zasedáním Fedu lze u tohoto páru počítat s minimální volatilitou. Procyklické měny drží zisky, z měn regionu je tomu tak pouze u koruny. Kurz domácí měny zpevnil pod hranici 25,40 za euro.

Bisnode: Mezi živnostníky, nespolehlivými plátci DPH, je 85 % mužů

Počet firem, které jsou označeny jako nespolehlivý plátce DPH, se v květnu zvýšil o 268 a jejich celkový počet dosáhl přesáhl 9100. Mezi 1466 živnostníky, kteří jsou evidování jako nespolehliví plátci, je 85 procent mužů. Statistiky dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode, která se zabývá poskytováním ekonomických informací o firmách.

„V průběhu května v registru nespolehlivých plátců DPH přibylo 330 nových subjektů a 76 společností bylo vymazáno. Celkově se tak počet nespolehlivých plátců v ČR zvýšil o 268 na 9 106,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Mezi nespolehlivými plátci DPH je 16 procent (1466) živnostníků. Z 1466 podnikatelů – fyzických osob nejméně 85 procent tvoří muži.

„Celá řada analýz poradenské společnosti Bisnode ukázala, že muži k podnikatelskému riziku přistupují méně obezřetně než ženy. Výrazně vyšší podíl mužů – podnikatelé mezi nespolehlivými plátci tento fakt dokresluje,“ doplnila Štěpánová.

Nejpočetnější skupinu, více než 47,6 procent, nespolehlivých plátců DPH ke konci května tvořily společnosti s tržbami do 10 milionů korun. V této kategorii tržeb také v uplynulých měsících přibývají firmy nejrychlejším tempem.

V hlavním městě Praze má registrované sídlo 47 procent nespolehlivých plátců DPH, s velkým odstupem následuje kraj Jihomoravský (15,6 procent) a Středočeský (8,9 procent). Květnový přírůstek nespolehlivých plátců DPH obstaraly s 78 procenty firmy s pražskou adresou. Ve čtyřech krajích, Královéhradeckém, Ústeckém, Moravskoslezském a na Vysočině, se celkový počet neplatících firem mírně snížil.

Newsletter