Dolar zahajuje týden slabší v dolarovém indexu i proti euru. Společná měna sílí nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu jsou v zisku. Koruna posiluje pod 25,50 za euro.

Bisnode: V orgánech českých firem tvoří ženy nejméně čtvrtinu

Ženy tvoří nejméně čtvrtinu jednatelů ve společnostech s ručením omezeným a v představenstvech či dozorčích radách akciových společností. Podíl žen na těchto pozicích roste. Členy orgánů českých firem jsou nejčastěji muži ve věku mezi 40 a 49 lety. Vyplývá to z dat poradenské společnosti Bisnode.

V obchodním rejstříku českých firem je na pozici jednatelů u společností s ručením omezeným a členů představenstva nebo dozorčí rady akciových společností zapsáno více než 475.000 fyzických osob. Se 69 procenty převládají muži, ženy tvoří zhruba čtvrtinu. Zbytek tvoří v drtivé většině cizinci, u nichž podle jména nelze pohlaví určit, uvedla Bisnode.

Členové vrcholných orgánů českých firem jsou nejčastěji ve věku mezi 40 a 49 lety (30 procent). Následují věková kategorie 50 až 59 let (25 procent), 30 až 39 let (20 procent ) a 18 až 29 let (5,5 procenta).

Ženy se ve všech věkových kategoriích ve větší míře uplatňují v orgánech firem, které vykazují tržby do 100 milionů korun. V případě zastoupení žen v orgánech firem platí, že čím nižší věková kategorie, tím vyšší podíl žen, uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Nejvyšší zastoupení žen je ve věkové kategorii 18 až 29 let (29 procent), následuje věková kategorie 30 až 39 let (28,4 procenta). „Výsledky analýzy naznačují, že mladší ženy se v mužské konkurenci lépe prosazují. Za posledních 18 měsíců se podíl žen ve statutárních orgánech zvýšil ve všech věkových kategoriích,“ dodala Štěpánová.

Newsletter