Brazílie představila privatizační plán, má podpořit ekonomiku

Brazilská vláda představila privatizační plán v objemu několika miliard dolarů, který počítá s prodejem majetku v oblasti těžby ropy, energie a infrastruktury. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Vláda si od programu slibuje zvýšení soukromých investic do skomírající ekonomiky.

Vláda chce do prvního čtvrtletí příštího roku prodat licence na provoz letišť ve městech Porto Alegre, Salvador, Floranopolis a Fortaleza. Hodlá také v příštím roce prodat práva na provozování silnic na středozápadě a jihu země. Dále program zahrnuje koncese na železnici a dlouho odkládanou aukci na práva na těžbu ropy.

Vláda chce rovněž zprivatizovat šest distributorů elektřiny na severu a severovýchodě země, jejichž vlastníkem je státní holding Eletrobras.

Prezident Michel Temer slíbil přesměrovat ekonomiku od intervenční politiky své předchůdkyně Dilmy Rousseffové, která poškodila důvěru investorů v kdysi vzkvétající ekonomiku. Ve snaze o záchranu brazilské ekonomiky Temer podporuje prodej majetku a prosazuje řadu nepopulárních úsporných reforem. Brazílie již kvůli špatnému stavu své ekonomiky přišla o rating v investičním pásmu.

„Musíme se otevřít soukromému sektoru, protože stát nemůže dělat vše,“ řekl Temer ministrům na schůzce, kde se jednalo o plánu nazývaném Projekt růstu.

Newsletter