Brazílie se připojí k Pařížskému klubu věřitelů

Brazílie, která se nyní potýká s rekordním rozpočtovým deficitem a růstem veřejného dluhu, se připojí k Pařížskému klubu bohatých věřitelů. Stane se tak po 20 letech první velkou rozvíjející se zemí, která vstoupí do skupiny, napsala agentura Reuters.

Brazílie svým krokem formalizuje svou dlouhodobou úlohu ad hoc účastníka při některých jednáních, zvlášť při restrukturalizaci afrického dluhu. Tato jihoamerická země je velkým věřitelem zemí jako Nigérie, Angola a Mosambik, upozornil list Financial Times.

Brazilské ministerstvo financí oznámilo, že formální přistoupení k Pařížskému klubu se uskuteční brzy. Pozvání k připojení se objevilo na zasedání skupiny 20 největších zemí světa G20 v čínském městě Chang-čou.

Členství v Pařížském klubu přichází pro Brazílii v době, kdy největší ekonomika Latinské Ameriky bojuje s nejhorší recesí za osm desetiletí. Fiskální krize také způsobila, že země v uplynulém roce přišla o rating v investičním pásmu.

Pařížský klub vznikl v roce 1956. Je neformální skupinou vlád bohatých zemí, která se zabývá řešením problémů chudých států se splácením dluhu. S Brazílií bude mít klub 22 stálých členů. Jsou mezi nimi Spojené státy, Británie, Francie, Finsko, Izrael, Rusko, Španělsko, Austrálie, Rakousko, Belgie, Kanada, Dánsko, Německo, Irsko, Itálie, Japonsko, Nizozemsko, Norsko, Švédsko, Švýcarsko a Jižní Korea. Od svého vzniku členové restrukturalizovali nebo odepsali dluh v hodnotě téměř 600 miliard dolarů (15,3 bilionu Kč) 90 zemím, včetně Barmy, Kuby a Jugoslávie. Mezi nejvýznamnější akce klubu patřily programy oddlužení nejzadluženějších chudých zemí, jako Pobřeží slonoviny a Demokratická republika Kongo.

V současnosti se objevují obavy, že země s nízkými příjmy, které využívaly program, sklouznou zpět do neudržitelného zadlužování. Mezinárodní měnový fond odhaduje, že globální dluh činí více než dvojnásobek globální ekonomiky, uvedl FT.

Newsletter