Březnový PMI je nejnižší za šest měsíců, průmysl stále prudce roste

Výsledky posledního průzkumu PMI společnosti IHS Markit vykázaly prudkou expanzi českého výrobního sektoru. Celkový růst podpořilo ostré navýšení objemů zakázek i výroby, a to i přesto, že ve výrobě bylo nejpomalejší za pět měsíců a u nových zakázek za sedm. Exportní zakázky naopak vzrostly rychlejším tempem než v únoru.

Inflace cen vstupů se zvýšila nejrychleji od loňského listopadu a ceny výstupů stále prudce rostly. Zvýšila se i podnikatelská důvěra, a to do nejvyšší míry podruhé od loňského ledna.

Hlavní výrobní PMI pro Českou republiku společnosti IHS Markit je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu výrobního sektoru, který sleduje změny v objemu nových zakázek, ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách. Výsledek vyšší než 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru.

Aktuální hodnota indexu PMI klesla z únorových 58,8 bodu na 57,3 bodu. Provozní podmínky v českém zpracovatelském sektoru tedy zůstaly výrazně pozitivní, ač růst v sektoru zpomalil do největší míry od loňského září. První čtvrtletní výsledek pro rok 2018 (58,7 bodu) byl navíc jen o zlomek slabší než na konci roku 2017. 

V souladu s větší globální poptávkou i výroba českých zpracovatelských firem v březnu dále vzrostla. Tempo růstu bylo sice nejpomalejší za pět měsíců, ale stále prudké, a čtvrtletní průměr byl nejvyšší od prvního čtvrtletí roku 2011. Podobně tomu bylo i u nových zakázek, které se zvýšily silným tempem, ač nejslabším za sedm měsíců. K růstu přispěla větší zákaznická poptávka, zejména z odvětví stavebního a automobilového průmyslu. Rychleji vzrostly i objemy nových zakázek ze zahraničí. České výrobní firmy v březnu dále čelily rostoucím cenovým tlakům, způsobeným zejména vyššími cenami surovin. Inflace nákladů navíc vzrostla na maximum za čtyři měsíce. Dodávky se také dále protáhly a výkony prodejců byly nejhorší od loňského října. 

Newsletter