Británie oznámí první rozpočtový plán od hlasování o brexitu

Britský ministr financí Philip Hammond představí dnes v parlamentu pravidelnou podzimní zprávu o státním rozpočtu. Hammond zveřejní rozpočtové a daňové plány vlády poprvé od červnového referenda, které rozhodlo o odchodu Británie z Evropské unie.

Nová vládní prognóza vývoje britské ekonomiky pro příští roky bude zřejmě podstatně horší než dosavadní předpovědi. Hospodářský vývoj po referendu však byl zatím mnohem lepší, než většina ekonomů a analytiků čekala, takže Hammond zřejmě s výraznějšími plány na podporu ekonomiky počká až na březnové zveřejnění podrobného rozpočtu, uvedla agentura Reuters.

Hammond v neděli řekl, že si chce ponechat v rozpočtu prostor pro případ negativních dopadů zvýšené nejistoty v době, kdy bude Británie jednat s EU o podmínkách vystoupení. Podle analytiků by ale ministr mohl už nyní oznámit některé kroky, které by ve fiskálním roce od 1. dubna pomohly firmám a spotřebitelům.

Pro Hammonda je to první rozpočtový plán od té doby, co ho v červenci do funkce ministra financí jmenovala nová premiérka Theresa Mayová. Hammond už vzhledem k vysokému státnímu dluhu vyloučil prudký růst vládních výdajů. Dal ale najevo, že dosavadní tempo snižování rozpočtových deficitů se zpomalí, a opustil cíl svého předchůdce George Osbornea dosáhnout do roku 2020 přebytku.

Newsletter