Británie v RB OSN obvinila Rusko z válečných zločinů v Sýrii

Britský velvyslanec při OSN Matthew Rycroft dnes na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti v New Yorku obvinil Rusko, že se v Sýrii po boku tamního vládnoucího režimu dopouští válečných zločinů. Americká zástupkyně Samantha Powerová pak řekla, že Rusko v Sýrii nebojuje proti terorismu, ale dopouští se tam barbarských činů. Navíc prý bombardováním Sýrie, zvláště pak Halabu, zneužívá svého práva veta v OSN. Ruský velvyslanec v OSN Vitalij Čurkin řekl, že obnovení míru v Sýrii je v současnosti téměř nesplnitelný úkol.

Diplomaté světových mocností se dnes sešli společně se zbytkem Rady bezpečnosti, aby se zaobírali eskalací násilí zejména v severosyrském Halabu. Příměří, které 9. září dojednaly Spojené státy a Rusko, vzalo za své po útoku na humanitární konvoj.

Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura dnes nicméně vyjádřil naději, že situace v Sýrii se ještě dá obrátit a že on sám neopustí svou práci, dokud se budou Rusko a USA snažit zachránit poslední dojednané příměří. Týdenní klid zbraní skončil před týdnem a snaha o jeho obnovení je zatím marná.

O Halab, který je rozdělen mezi Asadovy jednotky a syrské povstalce, se opět tvrdě bojuje od čtvrtka. Bombardování a nálety na povstalecké části si vyžádaly desítky mrtvých a zraněných a jsou údajně nejintenzivnější od začátku války, která začala v roce 2011.

Newsletter