Britská libra a euro před referendem dál zpevňují

Americký dolar dnes opět oslabuje, zatímco britská libra a euro den před referendem o členství Británie v Evropské unii dál zpevňují. Obnovení zájmu investorů o riziková aktiva posílilo měny s vyššími výnosy.

Libra vůči dolaru odpoledne přidávala zhruba 0,35 procenta na 1,4697 USD. Je sice asi jeden cent pod letošním maximem, kam se dostala v úterý, ale zhruba pět procent nad minimy kolem 1,40 USD z minulého týdne.

Euro přidávalo zhruba jedno procento na 1,1338 USD. Dolarový index, který sleduje pohyb amerického dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, odepisoval 0,4 procenta.

Posun průzkumů veřejného mínění a odhadů sázkových kanceláří směrem k setrvání Británie v EU podpořil na finančních trzích chuť znovu jít do rizika. To posílilo měny jako je australský a novozélandský dolar, které jsou kvůli svému vztahu ke kolísavým cenám komodit považovány za rizikovější, uvedla agentura Reuters.

Pozornost investorů se zaměřuje na výsledky čtvrtečního referenda. Určitý vliv na devizový trh mělo ale také úterní vystoupení šéfky americké centrální banky (Fed) Janet Yellenové. To podle některých analytiků přispělo k oslabení dolaru tím, že snížilo vyhlídky na červencové zvýšení základní úrokové sazby.

Newsletter