Euro proti dolaru umazalo část ranních ztrát. Obchoduje se pod 1,2140 EURUSD. Eurová korekce proti dolaru lehce pomohla měnám regionu. Koruna se posunula do zisku kolem úrovně 26,10 za euro. Přispěl k tomu i komentář guvernéra ČNB ohledně výhledu sazeb.

Britský ministr Johnson bude dnes v Praze jednat o brexitu

Britský ministr zahraničí Boris Johnson přijíždí dnes do Česka jednat o důsledcích britského rozhodnutí opustit Evropskou unii. Jeho návštěva je součástí snah britské vlády zjišťovat postoje členských zemí EU a unijních institucí k nadcházejícímu vyjednávání o uspořádání vztahů mezi Londýnem a Bruselem po brexitu. Johnsona čeká pracovní jednání s českým ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD), přijme ho i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Johnson je první představitel britské vlády, který do Česka přijede po červnovém referendu o brexitu. V kampani před referendem patřil mezi výrazné stoupence odchodu Británie z EU.

Londýn musí po rozhodnutí voličů oficiálně zahájit proceduru odchodu z EU, která potrvá zhruba dva roky. Vláda premiérky Theresy Mayové to chce učinit v březnu příštího roku. Sobotka v minulosti uvedl, že Česko chce při jednání o podobě vztahů mezi Británií a zbývající sedmadvacítkou klást důraz na to, aby měli čeští občané i po brexitu na britském trhu práce stejná práva jako Britové.

Johnson se Zaorálkem se při dnešním jednání neomezí pouze na problematiku brexitu. Měli by diskutovat rovněž o bezpečnostní a obranné politice, o boji s mezinárodním terorismem a o migrační krizi.

Newsletter