Bundesbank: V Německu by mohla vzniknout realitní bublina

Kombinace nízkých úroků a snaha bank zajistit si vyšší zisky by mohla na realitním trhu v Německu vyvolat bublinu. Varuje před tím člen vedení německé centrální banky Andreas Dombret, který takovou kombinaci označil za nebezpečný koktejl. Banky i dozorové orgány proto vyzval k ostražitosti.

Ceny nemovitostí v Německu byly v minulosti ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi poměrně nízké, v posledních letech ale prudce vzrostly. Z části jsou za tím rekordně nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB), což mnoho domácností přimělo vzít si další úvěry.

Ve velkých městech jako je Berlín, Hamburk, Mnichov nebo Frankfurt nad Mohanem se ceny bydlení podle odhadu Deutsche Bundesbank, jak zní název německé centrální banky, od roku 2010 zvýšily o více než 60 procent. Je to odrazem relativně silného růstu ekonomiky, nízké nezaměstnanosti a nízkých výpůjčních nákladů.

„Dobrou zprávou je, že v současné době žádná nemovitostní bublina finanční stabilitu Německa neohrožuje. Ale na semaforu už je zcela jasně žlutá,“ řekl Dombret ve středu na konferenci ve Frankfurtu. Za varovné známky podle agentury Reuters označil objem půjček a pokles úvěrových standardů. To podle něj ukazuje, že banky jsou ochotny brát na sebe větší riziko.

Newsletter