Burzovní komise v USA prošetřuje účetní praktiky čínské Alibaby

Burzovní orgány v USA začaly vyšetřovat čínskou společnost Alibaba Group Holding. Chtějí zjistit, zda internetový prodejce svými účetními praktikami neporušil americké federální zákony, uvedla dnes firma. Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) ji mimo jiné požádala o dokumenty a informace, které se týkají postupů při konsolidaci zisků a transakcí se spřízněnými stranami.

Firma dodala, že s komisí spolupracuje. Pouhá žádost o poskytnutí informací by přitom neměla být interpretována jako předzvěst, že Alibaba porušila zákony.

Společnost Alibaba mimo jiné poskytla burzovní komisi informace o účetnictví logistické divize Cainiao Network a provozní údaje o nákupním festivalu Singles‘ Day. Ten je považován za největší nákupní festival na světě, kdy se za jeden den prodá více zboží než v USA při nákupních akcích označovaných jako černý pátek a kybernetické pondělí dohromady.

S akciemi Alibaby se začalo obchodovat na burze v New Yorku v září 2014. Za posledních 12 měsíců akcie firmy oslabily o více než 12 procent.

Newsletter