Byznysmeni se na MSV v Brně budou zabývat podnikáním v Rusku

Situací na ruském trhu se budou dnes zabývat byznysmeni a politici na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Tradiční Business den Ruské federace má v programu například vystoupení zástupců společnosti Rosatom, se kterou v minulosti několik kontraktů podepsal koncern Vítkovice. Představí se také jednotlivé regiony Ruska. Největší výstavní akce v republice pokračuje druhým dnem.

Český export do Ruska letos dál klesá, od ledna do července se meziročně snížil o dalších 12 procent. Dovoz z Ruska do ČR se propadl v hodnotovém vyjádření o 40 procent. Ruská federace se tak na tuzemském exportu podílí již jen z 1,7 procenta, zatímco v roce 2012 to byly téměř čtyři procenta. Zároveň dál roste závislost českého vývozu na zemích Evropské unie.

Mezi příčiny poklesu patří mimo jiné sankce zavedené Evropskou unií v roce 2014 na Rusko kvůli anexi Krymu. Řada českých firem se kvůli problémům v obchodu s Ruskem musela přeorientovat a hledají exportní příležitosti jinde.

Mezinárodní strojírenský veletrh začal v pondělí. Na letošním ročníku vystavuje 1700 firem ze 35 zemí. Polovina vystavovatelů je ze zahraničí. Největší zájem je tradičně z Německa, partnerskou zemí je letos Čína.

Sudé ročníky strojírenských veletrhů jsou tradičně bohatší, protože se v jediném termínu konají rovněž specializované veletrhy IMT, slévárenský Fond-ex, veletrh svařovací techniky Welding, veletrh plastů, pryže a kompozitů Plastex a veletrh technologií pro povrchové úpravy Profintech. Loni veletrh navštívilo 75.239 lidí, zhruba desetina byla ze zahraničí. Letos organizátoři očekávají ještě větší účast. Tradičně největší zájem bývá o kovoobráběcí stroje.

Newsletter