Cena ropy prudce klesá, USA překonaly v těžbě ropy Rusko

Cena ropy WTI už prolomila hranici 65 dolarů za barel. Brent pokořil úroveň 74 dolarů. Jde o prudký pokles ceny. Důvodem je negativní reakce trhů na včerejší zprávy Úřadu pro energetické informace EIA, které říkají, že produkce ropy v USA v srpnu stoupla o 3,8 procenta, čímž dosáhla nového rekordu – 11,3 milionů barelů denně.

Americká produkce tak meziročně vzrostla o neuvěřitelných 2,1 milionu barelů denně, čímž překonala Rusko, které také produkuje na vrcholných úrovních – v srpnu 11,2 milionu barelů denně, což je postsovětský rekord.

Zároveň i  OPEC zveřejnil údaje o své měsíční těžbě. Podle nich se produkce zemí sdružených v této organizací dostala na nejvyšší úroveň od roku 2016, a to i navzdory sankcím proti Íránu.
Indie a Jižní Korea budou mít možnost dovážet ropu z Íránu i po nástupu sankcí, což omezí dopad amerického zákazu exportu ropy z této země.

Na trh s ropou nyní působí množství faktorů. Odhad její ceny do konce roku je proto velmi náročný. V této chvíli ještě stále nevíme, jaký skutečný dopad budou mít sankce USA vůči Íránu, a tudíž, zda půjde o snížení produkce o půl milionu barelů denně, případně o dva miliony. To určí, zda se cena ropy ke konci roku přiblíží spíše sedmdesáti nebo sto dolarům za barel.

Newsletter