Ceny průmyslových výrobců y/y rostly nejvíce od února 2012

Ceny průmyslových výrobců meziročně vzrostly o 3,4 procenta, což bylo nejvíce od února roku 2012. V červnu se zvýšily o 2,9 procenta. Byly vyšší zejména ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Uvedl to dnes Český statistický úřad.

Ceny obecných kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o 3,6 %, elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 2,3 %, chemických látek a výrobků o 7,6 % a těžby a dobývání o 8,4 %. 

Ceny dopravních prostředků byly nižší o 0,8 %, z toho ceny dílů a příslušenství pro motorová vozidla o 1,6 %. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku klesly o 0,7 %, z toho zpracovaného masa a výrobků z masa o 5,2 % a ostatních potravinářských výrobků o 5,8 %.

Ceny průmyslových výrobců byly meziměsíčně vyšší o 0,3 procenta. Vzrostly především ceny chemických látek a výrobků o 1,8 %, pryžových, plastových a ostatních nekovových minerálních výrobků o 0,5 %, dřeva papíru a tisku o 0,6 %. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se zvýšily o 0,2 %, z toho ceny nápojů a mléčných výrobků shodně o 0,8 %. Snížily se pouze ceny těžby a dobývání o 0,2 % a elektrických zařízení o 0,1 %.

Newsletter