Ceny ropy klesly o dvě procenta, přetrvávají obavy z brexitu

Světové ceny ropy dnes klesly o více než dvě procenta kvůli přetrvávajícím obavám ohledně ekonomických důsledků odchodu Británie z Evropské unie. Navázaly tak na páteční zhruba pětiprocentní propad. Poptávku po ropě tlačí dolů rovněž silnější kurz dolaru.

Cena severomořské ropy Brent vykazovala kolem 17:00 SELČ pokles o 1,15 dolaru na 47,26 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI si ve stejnou dobu odepisovala také více než dolar a pohybovala se kolem 46,5 dolaru za barel.

Pro opuštění Evropské unie po více než 40 letech se ve čtvrtečním referendu vyslovilo 52 procent Britů. Ceny ropy od čtvrtka ztrácejí zhruba sedm procent. Většina analytiků se však domnívá, že brexit nebude mít velký vliv na základní poptávku po ropě.

„Pokud budeme předpokládat pokles britského HDP po hlasování o odchodu ve výši dvou procent, což je na horním konci odhadů našich ekonomů, pak britská poptávka po ropě se pravděpodobně sníží o jedno procento, tedy 16.000 barelů denně, což zasáhne celosvětovou poptávku 0,016 procenty,“ citovala agentura Reuters prohlášení banky Goldman Sachs.

Větší znepokojení na trhu s ropou vyvolávají obavy z nadbytku rafinovaných produktů, zvláště v Asii. Banka Morgan Stanley v prohlášení svým klientům uvedla, že v nejbližším období zůstávají pro trh s ropou největšími obavami nadměrné dodávky ropných produktů, poptávka v Číně, makroekonomický výhled a pravděpodobné zvýšení těžby.

Americký dolar dnes vůči koši předních měn posílil o procento. Silnější kurz dolaru zvyšuje ceny ropy a dalších komodit z pohledu držitelů jiných měn, což podkopává poptávku.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent srpen 47,26 48,41
New York – Nymex WTI srpen 46,48 47,64

Newsletter