Ceny ropy oživily po zprávě o plánech Rijádu na omezení těžby

Světové ceny ropy dnes oživily z blízkosti letošních minim. Podpořila je nepotvrzená zpráva, podle níž Saúdská Arábie chce příští rok zajistit stabilizaci ropného trh s pomocí zemí mimo kartel OPEC. Na trhu se také odrazily zvýšené obavy z vývoje na Blízkém východě.

Cena severomořské ropy Brent v 17:15 SEČ stoupla o dvě procenta na 43,30 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI, jejíž cena ve středu sestoupila pod 40 dolarů, dnes posílila o jedno procento na 40,35 USD.

Ceny ropy jsou od poloviny loňského roku pod silným tlakem v důsledku převisu nabídky nad poptávkou. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se na pátečním zasedání s největší pravděpodobností na žádném kroku na podporu cen neshodne a Saúdská Arábie zatím dává najevo, že od strategie vytlačování konkurentů z trhu pomocí nízkých cen nehodlá ustoupit.

Časopis Energy Intelligence dnes ale uvedl, že podle jednoho z delegátů OPEC příští rok Rijád navrhne dohodu se zeměmi mimo OPEC o omezení produkce. Kartel by těžbu snížil o milion barelů denně, ale jen v případě, že se k omezení produkce zavážou i země jako Rusko, Mexiko, Omán a Kazachstán. Saúdský zdroj ale agentuře Reuters řekl, že zpráva je „nepodložená“.

Podle analytiků by taková dohoda byla obtížně dosažitelná. V OPEC by ji těžko přijaly země jako Irák a Írán, který dal okamžitě najevo, že po letech sankcí hodlá produkci zvyšovat. Rusko pak potvrdilo, že pro snížení své těžby nevidí důvod.

Podle Eugena Weinberga z německé Commerzbank měl zřejmě návrh testovat trh a další členy OPEC. „Tento test uspěl, protože ukázal, že ochota k větší disciplíně neexistuje,“ řekl Weinberg agentuře Reuters.

Ceny ropy posílil také nový vývoj na Blízkém východě. Bombardéry britského vojenského letectva dnes podnikly vůbec první nálety na pozice teroristické organizace Islámský stát v Sýrii. Letouny úspěšně zasáhly tamní ropná pole.

 

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent leden 43,30 42,49
New York – Nymex WTI leden 40,35 39,94

Newsletter