Výnos desetiletého amerického dluhopisu ochráněného o inflaci, tzv. TIPS, klesl pod -1,13 %. Dolar nehledě na to posiluje proti euru pod 1,1800 EURUSD. Procyklické měny oslabují, výprodejní tlak pozorujeme i u měn regionu. Koruna oslabuje nad 25,70 za euro.

Ceny ropy po dvoudenním oživení klesly, trh čeká na Británii

Světové ceny ropy dnes po dvoudenním výrazném oživení oslabily a severomořská ropa Brent sestoupila zpět pod 50 dolarů za barel. Trh podkopalo příměří v Nigérii a investoři napjatě čekají na výsledek čtvrtečního hlasování Britů o vztahu k Evropské unii.

Cena Brentu kolem 17:00 SELČ klesla o 1,7 procenta na 49,80 dolaru za barel a smazala část takřka osmiprocentního zisku z předešlých dvou dnů. Americká lehká ropa WTI oslabila o dvě procenta na 48,40 USD za barel.

Nigerijská vláda uzavřela s ozbrojenci na jihu země měsíční příměří. Útoky ozbrojenců na ropnou infrastrukturu v Nigérii snížily těžbu největšího afrického producenta ropy v posledních měsících zhruba o třetinu, což přispělo k oživení cen z lednových 12letých minim na téměř dvojnásobek.

Trh čeká na čtvrteční referendum o takzvaném brexitu. Oživení minulých dvou dní bylo založeno zejména na průzkumech mínění naznačujících obnovení podpory pro setrvání Británie v EU, podle analytiků je ale spoléhání se na aktuální průzkumy ošidné.

„Poslední dny ukázaly, jak rychle se může veřejné mínění posunout. Vzhledem k tomu dává dnešní pokles cen smysl,“ citovala agentura Reuters z dnešní zprávy komoditního oddělení německé banky Commerzbank.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent srpen 49,80 50,65
New York – Nymex WTI červenec 48,40 49,37

Newsletter