Ceny ropy před neformálním setkáním členů OPEC roste

Ceny ropy dnes rostou. Přední světoví producenti ropy se mají setkat v Alžírsku a projednat zde možnosti podpory ropného trhu. Trh je však velmi nervózní z výsledku jednání a nestabilita na ropném trhu je nejvyšší od dubnového setkání předních světových producentů ropy v Kataru.

Cena severomořské ropy Brent kolem 17:10 SELČ vzrostla o 3,7 procenta na 47,59 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražila rovněž o 3,7 procenta na 46,14 USD za barel.

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a zástupci některých nečlenských těžařských zemí se mají setkat v rámci energetické konference v Alžírsku a jednat o situaci na trhu s ropou. Představitelé OPEC však naznačili, že jednání budou pouze neformální. Spekuluje se, že se má jednat o zmrazení, případně omezení těžby ropy. Írán, který se snaží zvýšit těžbu na úroveň z roku 2012, bagatelizoval šance na dohodu. Několik dalších členů kartelu však stále doufá, že by mohlo být dosaženo nějaké dohody o tom, jak se vypořádat s nadměrnými dodávkami ropy na trh.

Newsletter