Ceny ropy sestoupily z letošních maxim, oslabil je silný dolar

Světové ceny ropy dnes sestoupily z letošních maxim těsně pod 50 dolary za barel a oba hlavní mezinárodně obchodované druhy suroviny klesly pod 48 dolarů. Oslabil je silný kurz dolaru a nečekaný nárůst ropných zásob na americkém trhu.

Cena severomořské ropy Brent přes 17:00 SELČ klesla o 2,6 procenta na zhruba 47,64 dolaru za barel a předtím sestoupila až na 47,46 USD. Ve středu Brent vystoupil na 49,85 USD za barel, nejvyšší hodnotu od loňského listopadu. Americká lehká ropa WTI oslabila o 2,5 procenta těsně pod 47 dolarů.

Ropa v prvních třech dnech týdne zdražovala pod vlivem výpadků v dodávkách v Libyi a v Nigérii a šíření lesních požárů v kanadské provincii Alberta. Středeční údaje ale ukázaly, že zásoby ropy v USA minulý týden vzrostly o 1,3 milionu barelů, přestože analytici čekali pokles. To trhu připomnělo, že navzdory nynějším problémům v těžbě je nabídka suroviny nadále vysoká.

Ropu spolu s dalšími komoditami oslabil růst dolaru poté, co zápis z posledního zasedání měnového výboru americké centrální banky (Fed) zvýšil očekávání růstu úrokových sazeb. V Kanadě se navíc očekává, že hasičům pomůže déšť, a Exxon Mobil začal zvyšovat produkci v Nigérii.

„Máme pocit, že trhy se vydaly příliš brzy příliš daleko nahoru,“ uvedli dnes analytici banky BNP Paribas,. „Na trhu je stále velký převis zásob a většina výpadků v dodávkách je dočasná,“ citovala situační zprávu banky agentura Reuters. Brent z dvanáctiletého minima 27,10 dolaru z 20. ledna získal už asi 80 procent.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent červenec 47,64 48,93
New York – Nymex WTI červen 46,98 48,19

Newsletter