Ceny ropy v nadějích na dohodu OPEC obnovily růst

Světové ceny ropy dnes obnovily vzestup a odpoledne získávaly zhruba jedno procento. Zvýšené vyhlídky na uzavření dohody o omezení těžby v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) převážily nad globálním přetlakem nabídky a růstem zásob na americkém trhu.

Cena severomořské ropy Brent kolem 16:30 SEČ vykazovala růst o 1,1 procenta na 47,15 dolaru za barel. Americká ropa WTI přidávala stejným tempem na 46,10 dolaru za barel.

Saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih dnes v televizi Al-Arabíja řekl, že věří v dosažení konečné dohody OPEC na snížení produkce. Podle něj trh směřuje k rovnováze a dohoda členů OPEC tento proces urychlí.

OPEC se v září předběžně dohodl na prvním snížení těžby za osm let, neshody mezi členskými zeměmi ale vyvolávaly pochybnosti, zda se dohodu podaří dovést do konce. Členové kartelu by podrobnosti plánu měli dojednat na oficiálním zasedání 30. listopadu ve Vídni.

Ve středu ceny ropy oslabily údaje, podle kterých zásoby ropy v USA minulý týden stouply o 3,6 milionu barelů. Analytici přitom v anketě agentury Reuters v průměru očekávali nárůst pouze o 1,5 milionu barelů. Zásoby se zvyšují prakticky po celém světě, zejména pod tlakem rekordní produkce zemí OPEC.

Newsletter