Ceny ropy zůstaly tento týden bez větších změn

Světové ceny ropy dnes mírně stouply, obchodování ale bylo v závěru týdne oslabené a za celý týden se ceny takřka nezměnily. Růst cen omezoval silný kurz dolaru a pochybnosti o dodržování globální dohody o omezení těžby.

Cena severomořské ropy Brent kolem 19:20 SEČ stoupla o 0,3 procenta na 57,04 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI posílila o čtvrt dolaru na 54,02 USD. Ceny zůstaly jen mírně nad úrovněmi z konce loňského roku, v němž po dvouletém propadu získaly zhruba 50 procent.

Kurz dolaru výrazně získal po odpoledních údajích z amerického trhu práce. Silnější dolar prodražuje nákupy ropy investorům v jiných měnách než americké.

Členové OPEC se koncem listopadu dohodli, že od 1. ledna sníží těžbu, aby omezili nadbytečné dodávky na trh a podpořili cenu suroviny. K dohodě o snížení produkce se připojily rovněž některé významné těžařské země mimo OPEC v čele s Ruskem a dohoda má stáhnout z trhu celkem asi 1,8 milionu barelů denně.

Sadská Arábie a další země Arabského poloostrova zatím dávají signály, že budou dohodu dodržovat. Analytici však stále pochybují o celkové úrovni jejího dodržování.

Vrtná aktivita v USA se tento týden dál zvýšila. Celkový počet nasazených ropných vrtných souprav se zvýšil desátý týden po sobě a je nejvyšší od konce roku 2015, uvedla v dnešní pravidelné zprávě firma Baker Hughes.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT ZÁVĚREČNÁ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent březen 57,04 56,89
New York – Nymex WTI únor 54,02 53,76

Newsletter