Červen přinesl silnou tvorbu míst v USA, dle ADP 237 tis. při oček. 218 tis.

Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v červnu vytvořili 237.000 nových pracovních míst, což představuje nejvýraznější přírůstek od konce loňského roku. Oznámila to dnes organizace ADP. Výsledek překonal očekávání analytiků, kteří počítali se vznikem 218.000 pracovních příležitostí.

Údaje podle agentury Reuters signalizují další zlepšení na trhu práce, které by mohlo umožnit americké centrální bance (Fed) zahájit v letošním roce zvyšování úrokových sazeb.

Ministerstvo práce v pátek představí oficiální zprávu o červnovém vývoji zaměstnanosti v USA, která bude zahrnovat soukromý i veřejný sektor. Analytici předpokládají, že americká ekonomika v červnu celkově vytvořila 230.000 nových pracovních míst. To by znamenalo zhoršení oproti květnu, kdy v USA vzniklo 280.000 nových pracovních příležitostí.

Fed od konce roku 2008 drží svou základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni nula až 0,25 procenta, aby tak podporoval hospodářský růst. Na červnovém zasedání naznačil, že díky dostatečně silnému zotavování ekonomiky ze zimního útlumu je velmi pravděpodobné, že začne úroky zvyšovat ještě v letošním roce. Návrat k normalizaci měnové politiky Fed nicméně podmínil dalším zlepšováním trhu práce a jasnými známkami zvyšování nynější nízké inflace.

Newsletter