Češi v pololetí meziročně spotřebovali více nafty a benzinu

Češi v letošním prvním pololetí spotřebovali meziročně více pohonných hmot. Spotřeba nafty vzrostla o 3,5 procenta, benzinu zhruba o procento. ČTK to dnes sdělil Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu (ČAPPO). Podle ČAPPO se v ČR v prvním pololetí spotřebovalo 2,24 milionu tun nafty (2,66 miliardy litrů) a 773 tisíc tun benzinu (1,02 miliardy litrů). Loula uvedl, že je důvodem růstu spotřeby je především růst české ekonomiky.

Podle zpřesněných dat Českého statistického úřadu vzrostl ve druhém čtvrtletí hrubý domácí produkt ČR meziročně o 2,6 procenta. „Konkrétně spotřebu nafty ovlivňuje makroekonomický ukazatel HDP z 80 procent,“ řekl Loula. Podle něj díky rostoucí ekonomice stoupají mimo jiné výkony odvětví náročných na spotřebu nafty, vliv má i růst mezinárodní kamionové dopravy s tankováním v Česku.

U benzinu měly na růst spotřeby vliv jeho příznivé ceny pro individuální řidiče. „Asi 60 procent zákazníků se rozhoduje podle ceny,“ podotkl Loula. Dodal, že spotřebě pomohly i příznivé klimatické podmínky pro motoristy v zimním období.

Letos v březnu se ceny pohonných hmot v ČR dostaly na nejnižší úroveň od jara 2009. Podle dat společnosti CCS, která ceny sleduje, byl litr nafty v průměru k mání pod 25 korunami, benzin Natural 95 za méně než 26,50 Kč. Nyní se nafta prodává průměrně za 27,83 Kč, Natural 95 za 29,26 Kč.

Podle aktuálních dat ministerstva průmyslu bylo na konci letošního června v tuzemsku asi 3900 veřejně přístupných benzinových pump. Česká republika v evropském kontextu dlouhodobě vede v ukazatelích počtu obyvatel na jednu veřejnou čerpací stanici nebo v četnosti pump na dálnicích.

Výrobu benzinu v ČR v posledních měsících ovlivňuje květnová havárie v rafinérii v Kralupech nad Vltavou, kdy tamní krakovací jednotku zasáhl výbuch. Od výpadku rafinérie se musí téměř veškerá produkce benzinu v ČR dovážet ze zahraničí. Hned po výbuchu hrozilo, že Česko bude muset kvůli havárii sáhnout do státních palivových rezerv, které schraňuje Správa státních hmotných rezerv. K tomu ale nakonec nedošlo.

 

Spotřeba benzinu a nafty v ČR za první pololetí (v tis. tun)

  2015 2016 Meziroční změna (v procentech)
motorová nafta 2163 2240 + 3,5
automobilový benzin 766 773 + 0,9

Zdroj: ČAPPO.

Newsletter