Česká vláda bude jednat v Jeruzalémě s izraelskou

Premiér Bohuslav Sobotka a sedm ministrů českého kabinetu se dnes v Jeruzalémě sejde na bilaterálním i plenárním zasedání s izraelskou vládou. Prohloubit vztahy obou zemí má i podnikatelská mise, která do Izraele zamířila spolu s politiky. Hovořit se má vedle vzájemného obchodu zejména o bezpečnosti, zdravotnictví, cestovním ruchu a kulturní spolupráci. Společné zasedání obou vlád se koná počtvrté.

Sobotku během dneška čeká rovněž jednání s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem, předsedou parlamentu Julim Edelsteinem i premiérem Benjaminem Netanjahuem, se kterým také společně navštíví podnikatelské fórum. Ministři budou jednat se svými protějšky odděleně a potom i na společném jednání obou vlád.

První mezivládní konzultace s Izraelem se uskutečnily v roce 2011 v Jeruzalémě, další o rok později v Praze. Naposledy se kabinety setkaly v Jeruzalémě před dvěma lety. Letošní konzultace měly původně být v Praze, ale kvůli programu izraelské vlády byly plány změněny. Ve stejném formátu jedná česká vláda už jen se Slovenskem a Polskem.

Newsletter