Čeští politici jsou pro setrvání Británie v EU

Tuzemští politici napříč politickým spektrem podporují setrvání Velké Británie v Evropské unii. Odchod Spojeného království by podle nich poškodil unii a doplatili by na to i čeští občané žijící v Británii. Obávají se rovněž dalšího štěpení evropského bloku a vyvolání obdobných referend v dalších zemích. Shodli se na tom zástupci české politiky, které ČTK oslovila. Referendum o setrvání v unijní osmadvacítce se v Británii uskuteční 23. června.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dříve řekl, že si odchod Spojeného království nepřeje, protože by mohl vyvolat vlnu nacionalismu a separatismu po celé Evropě. „Výzvy, kterým čelíme, zvládne EU i Velká Británie lépe, pokud Spojené království v EU setrvá,“ uvedl tento týden po jednání zástupců V4.

„Myšlenka společné a integrované Evropy by nesporně utrpěla odchodem Británie citelnou porážku,“ řekl ČTK Ivan Gabal, sociolog a poslanec za KDU-ČSL. Podle předsedy ODS Petra Fialy by byl chod unie do velké míry paralyzován řešením dosud neznámé a jedinečné situace odchodu jednoho ze členů. Podle europoslance ANO Petra Ježka by dokonce takzvaný brexit mohl být spouštěčem, který rozbije EU.

Fragmentarizace Evropy se obává rovněž ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). „To největší nebezpečí je, že se v Evropě budou vytvářet skupiny států proti sobě, nebo že jednotlivé mocnosti budou hrát nějaké hry proti sobě,“ řekl ČTK.

Podle některých českých politiků by britské ano pro opuštění EU mohlo vyvolat obdobná hlasování v jiných zemích. „Toto vnímám jako mimořádné riziko. Dominový efekt nebo infekce jsou realitou již dnes,“ uvedl Gabal. Podle Fialy by si odchod Spojeného království vyžádal otevření unijních smluv, čehož by mohly členské státy využít pro „prosazení svých politických požadavků například ve formě různých výjimek z evropské legislativy či rovnou pro otázku setrvání v unii“. Výjimky by si pak podle Fialy měla vyjednat i ČR.

Někteří politici mluví i o možných důsledcích pro české občany a Českou republiku. Podle bývalého předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga by odchod Británie znamenal oslabení pozice ČR v Evropě a měl by též negativní hospodářské důsledky.

„Obávala bych se, že se z českých občanů mohou do značné míry stát občané druhé kategorie. Britská vláda se už v minulosti snažila zabránit přístup k některým sociálním službám cizincům, i přestože podle pravidel roky přispívali do systému. EU tomu byla schopna díky smlouvám zabránit, ale pokud bude Británie mimo unii, může se toto téma vrátit,“ sdělila ČTK europoslankyně KSČM Kateřina Konečná.

Také podle Gabala by pozice českých občanů v Británii závisela na vyjednání bilaterálních dohod. „Tedy nemusela by být shodná jako třeba pozice Němců nebo Francouzů. Rozhodně by asi padl automatický nárok na možnost získat práci a diferencovala by se víza na studijní nebo pracovní povolení,“ dodal Gabal.

Newsletter