Dolar oslabuje v dolarovém indexu a proti procyklickým měnám. Euro zpevňuje směrem k 1,2140 EURUSD. Měny regionu evidentně profitují ze silnějšího eura. Koruna by mohla atakovat 25,40 za euro.

ČEZ a Erste připsaly zisky na účet Prahy

Český akciový index PX si dnes připsal dalších 0,58 % a zavřel na novém ročním maximu 1058,44 bodu. Za růstem indexu stály hlavně akcie firem ČEZ a Erste Bank. ČEZ prolomil díky přílivu nových investic do trhu hranici 650 korun a Erste si polepšila o 1,3 % a zkorigovala svůj páteční propad.

Největší objem jsme však registrovali na akciích Komerční banky, kde se živě obchodovalo na úrovni 5500 korun. Celkově se zobchodovalo přes 60 tisíc akcií, což je nadprůměrná aktivita. Na trhu opět operoval větší zahraniční prodejce, a protože je zítra poslední den se nárokem na 310 korun dividendu, tak ani kupců nebylo pomálu. Zahraniční prodejce nakonec cenu přes úroveň 5500 korun nepustil a kupce udržel na uzdě. VIG, který zveřejní svá čísla za celý rok 2014 již zítra před otevřením trhu, si připsal zisk 0,34 % v souladu s výkonností finančních titulů v Evropě.

Největší jízdu dnes opět zažili obchodníci v Maďarsku. Tamní index přidal neuvěřitelných 4,6 % a od začátku roku zhodnotil o 30 %. Všechny hlavní blue chipy rostly závratným tempem. Mol si připsal zisk 4,5 % a OTP dokonce 7,4 %. Polské akcie naopak mírně oslabily o 0,15 %, když hlavním důvodem byl propad bankovních titulů a KGHM.  

Newsletter