ČEZ vítězí proti rumunské společnosti Electrica ve sporu o 81 mil. eur

Mezinárodní rozhodčí soud při ICC v Paříži v naprosté většině zamítl nároky uplatňované ze strany rumunské společnosti Electrica a Energie proti společnosti ČEZ, uvádí ČEZ ve zprávě pro investory. Jedná se o další, v pořadí již třetí, vítěznou arbitráž, ve které ČEZ dokázal ochránit své zájmy v zahraničí.

Společnosti Electrica a posléze Energie požadovaly v řízení zaplacení částky více než 81 milionů EUR pro údajné porušování závazků společnosti ČEZ z privatizačních smluv z let 2005 a 2009, na základě kterých společnost ČEZ privatizovala rumunskou distribuční společnost Electrica Oltenia. Společnost ČEZ v řízení namítala a řádně prokázala, že své závazky a povinnosti z privatizačních smluv v drtivé většině splnila, což bylo následně potvrzeno rozhodčím tribunálem. Tribunál uznal žalující straně jen zcela minimální nároky, které nejsou materiální povahy, píše ČEZ ve své zprávě.

„Výsledek této arbitráže by neměl mít na obchodování s akciemi ČEZ žádný vliv, společnost ČEZ od počátku sporu obvinění odmítala a vítězství očekávala,“ komentuje zprávu analytička Roklen24 Lenka Dvořáková Švejdová.

Newsletter