Chemička Spolana stáhla žádost o dočasné uvolnění limitů

Neratovická chemička Spolana stáhla žádost o dočasné uvolnění limitů. Žádala o něj kvůli kontrole a případným opravám retenční nádrže v čistírně odpadních vod. Vypouštěné látky by pak při opravě mohly překračovat povolené limity. Chemička bude nakonec hledat jiné technické řešení, které umožní opravu nádrže bez omezení jejího provozu, píše dnešní MF Dnes.

Středočeský kraj, který je účastníkem povolovacího řízení, na začátku srpna s uvolněním limitů nesouhlasil, podle vedení kraje by chemička měla opravy zvládnout bez úniku závadných látek do vod a půdy. Podle generálního ředitele Spolany Karla Pavlíčka by údržba nebyla rizikem pro kvalitu vody v Labi, ale společnost chce jasně deklarovat snahu o co nejmenší dopad aktivit firmy na životní prostředí v regionu.

Spolana je jednou z největších chemických společností v Česku a jediným českým výrobcem PVC a kaprolaktamu. Zaměstnává více než 700 lidí. Spolanu nedávno koupila petrochemická společnost Unipetrol po deseti letech zpět od polské firmy Anwil. Ta je stejně jako Unipetrol součástí polské skupiny PKN Orlen.

Newsletter