Čína chce svou ekonomiku více otevřít zahraničním investicím

Čínská vláda dnes představila nová opatření, která mají čínskou ekonomiku více otevřít zahraničním investicím. Patří mezi ně například zmírnění restrikcí pro investice do bank a dalších finančních institucí. Nová opatření by podle vlády měla vytvořit „spravedlivé a konkurenční“ prostředí, které postaví domácí a zahraniční firmy na stejnou úroveň. Peking nicméně nezveřejnil časový harmonogram pro jejich zavedení.

Čína podle vlády zmírní restrikce pro zahraniční investice v sektorech zabývajících se bankovnictvím, cennými papíry, správou investic, pojišťovnictvím, účetnictvím či úvěrovými ratingy. Umožní rovněž firmám se zahraničním kapitálem vstoupit na čínské burzy.

Peking podle vlády také odstraní restrikce pro zahraniční investice ve výrobě železničního zařízení, motocyklů a etanolu i ve zpracovaní olejů a tuků, uvedla agentura Reuters.

Zpráva o nových opatřeních přichází v době, kdy se čínský prezident Si Ťin-pching na Světovém ekonomickém fóru v Davosu snaží prezentovat Čínu jako lídra boje proti rostoucím protekcionistickým tendencím ve světovém obchodu. Samotná Čína je přitom svými obchodními partnery často kritizována za přetrvávající obchodní bariéry a protekcionistický přístup k zahraničním investicím.

Newsletter