Čínská centrální banka poskytla tamním ústavům 93 miliard USD

Čínská centrální banka v červenci poskytla dvěma předním rozvojovým bankám v Číně finanční injekci v celkové výši 93 miliard dolarů (2,3 bilionu Kč). Tento krok má posílit kapitálovou základnu bank a zvýšit možnosti financování důležitých odvětví, a tím také podpořit slábnoucí ekonomiku, informovala agentura Reuters.

China Development Bank, která je významným poskytovatelem financí pro rozsáhlé infrastrukturní projekty, dostala od centrální banky celkem 48 miliard dolarů. Dalších 45 miliard USD získala minulý měsíc Export-Import Bank of China.

Peníze mají zvýšit ukazatel kapitálové přiměřenosti obou bank na 11,4 až 12,8 procenta, uvedla centrální banka. Mají ale také podpořit projekty jako je přestavba chudinských čtvrtí a rozvoj ekonomiky Pekingu a města Tchien-ťin, kde výbuch v přístavních skladech minulý týden zabil více než 100 lidí.

Slábnoucí vývoz, domácí poptávka a investice si letos vybírají daň na ekonomickém výkonu Číny, která má letos vvykázat růst o zhruba sedm procent. Podle globálních standardů je to sice vysoký růst, pro Čínu je to však nejslabší tempo růstu za posledních 25 let.

Newsletter