Čínští regulátoři vyšetřují údajné manipulace na akciovém trhu

Čínští regulátoři začali vyšetřovat podezření na manipulace na čínském akciovém trhu a ohlásili řadu opatření k jeho stabilizaci. Čínské akcie během tohoto týdne oslabily o více než deset procent a od poloviny června jejich ztráta dosáhla téměř 30 procent.

Čínská komise pro regulaci akciových trhů (CSRC) dnes oznámila, že vytvořila tým, který bude pátrat po „stopách nezákonné manipulace“. Podle listu China Daily komise vyšetřuje investory spekulující na pokles cen akcií, píše agentura Reuters.

Rudý drak přiostřuje. Boj proti pádu pokračuje

CSRC v rámci snahy o stabilizaci akciového trhu mimo jiné omezí primární emise akcií i navyšování akciového kapitálu podniků. Peking již ve snaze o podporu akciového trhu učinil řadu opatření, včetně snížení úrokových sazeb. Vyprodej na akciovém trhu se mu však zatím nepodařilo zastavit. Index CSI300, který zahrnuje tři sta největších firem obchodovaných v Šanghaji a Šen-čenu, se dnes propadl o 5,4 procenta a za celý týden ztratil 10,4 procenta.

Výprodej na trhu odstartoval poté, co se ceny čínských akcií v období od listopadu do poloviny června více než zdvojnásobily. Za tímto růstem stáli podle agentury Reuters drobní investoři využívající k nákupům akcií vypůjčené peníze.

Řev čínského draka je opět slyšet. Ale na jak dlouho?

Newsletter