Clintonová si za viceprezidenta vybrala senátora Tima Kainea

Pravděpodobná kandidátka amerických demokratů na úřad prezidentky Spojených států Hillary Clintonová si jako svého kandidáta na viceprezidenta vybrala senátora za stát Virginie Tima Kainea. V pátek amerického času (dnes nad ránem SELČ) to oznámila na twitteru.

Clintonová označila Kainea za muže, který zasvětil svůj život boji za ostatní. „Tim Kaine je nezkrotný optimista, který věří, že žádný problém není neřešitelný, pokud budete pracovat na jeho řešení,“ uvedla také uchazečka o prezidentský úřad.

Clintonovou by měl jako kandidátku formálně potvrdit příští týden nominační sjezd demokratů. Jejím soupeřem ve volbách bude Donald Trump, kterého republikáni oficiálně vyslali do prezidentského klání tento týden.

Osmapadesátiletý senátor Kaine je považován za politického profesionála. V Senátu USA zasedá od roku 2013. Komentátoři soudí, že se Hillary Clintonová touto volbou snaží vsadit na jistotu a vyhnout se riziku, že širokým vrstvám voličů nabídne zcela neokoukanou tvář.

Kaine původně pracoval jako právník a specializoval se na občanská práva. Je považován za umírněného, Clintonové může podle médií pomoci se ziskem přízně středových a nerozhodnutých voličů. V roce 2008 byl Kaine zmiňován mezi kandidáty na viceprezidenta, které si vybíral pozdější vítěz voleb Barack Obama. Viceprezidentem se ale nakonec stal Joe Biden.

Newsletter