ČNB: Červencová meziroční inflace byla v souladu s prognózou

Červencová meziroční inflace byla v souladu s aktuální prognózou České národní banky (ČNB). Uvedl to dnes náměstek ředitele sekce měnové ČNB Petr Král. V červenci spotřebitelské ceny meziročně stouply o 0,5 procenta. Inflace se nadále nachází výrazně pod dvouprocentním cílem centrální banky.

„Zveřejněná data tak potvrzují vyznění aktuální prognózy ČNB,“ uvedl Král. Podle této prognózy se inflace v nejbližším období začne zvyšovat a na horizontu měnové politiky, tedy v období za rok až rok a půl, mírně přesáhne dvouprocentní cíl.

Během roku 2018 se pak inflace bude podle Krále shora navracet k dvouprocentnímu cíli. Domácí náklady znatelně porostou na celém horizontu prognózy vlivem zvyšujících se mezd i ceny kapitálu v podmínkách pokračujícího růstu české ekonomiky. Zároveň postupně odezní aktuálně již slábnoucí protiinflační působení dovozních cen, dodal.

Bankovní rada ČNB před týdnem zopakovala, že považuje za pravděpodobné ukončení režimu devizových intervencí v polovině roku 2017. Zároveň její guvernér Jiří Rusnok zopakoval, že centrální banka je i nadále připravena ještě více oslabit korunu, pokud by měla systematicky klesat inflační očekávání projevující se ve vývoji nominálních veličin, zejména mezd.

ČNB také ponechala odhad vývoje inflace ve třetím čtvrtletí 2017 na 2,2 procenta. Pro čtvrté čtvrtletí roku 2017 ovšem očekává vyšší inflaci na 2,4 procenta, v předchozí prognóze odhadovala 2,3 procenta.

Newsletter