ČNB: Hrubý domácí produkt ve 3. čtvrtletí 2020 nad prognózou ČNB

Podle dnes zveřejněného odhadu ČSÚ poklesl hrubý domácí produkt očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy ve třetím čtvrtletí letošního roku meziročně o 5 %. Mezičtvrtletně ekonomická aktivita vzrostla o bezmála 7 %.

Hloubka meziročního poklesu české ekonomiky ve třetím čtvrtletí letošního roku byla menší, než očekávala prognóza ČNB. Za tímto vývojem stál zejména nečekaně kladný příspěvek čistého vývozu k růstu HDP. Ten odrážel ve srovnání s prognózou zejména výrazně mírnější pokles vývozu zboží a služeb, když propad dovozu byl oproti očekávání jen o něco menší. Ve srovnání s prognózou se přitom mnohem znatelněji snížila tvorba hrubých fixních investic i zásob, jejichž vývoj byl nepříznivě zasažen dopady pandemie. Spotřeba vlády meziročně stagnovala, když prognóza očekávala její svižný růst. Prognóza spotřeby domácností se v prostředí obrovských nejistot zhruba naplnila.

Zveřejněná data potvrzují východisko stávající prognózy ČNB, že po uvolnění většiny epidemiologických omezení během letních měsíců se ekonomika částečně nadechla. Zároveň však dokumentují značné nejistoty plynoucí z bezprecedentního vývoje souvisejícího s pandemií v letošním roce. Prognóza očekává, že na podzim hospodářský výkon opět poklesne vlivem druhé vlny pandemie a negativních ekonomických dopadů znovuzaváděných opatření proti šíření nákazy. Podle předpokladu základního scénáře stávající prognózy dosáhl restriktivní vliv podzimních protiepidemických opatření vrcholu v listopadu letošního roku. Před Vánoci pak budou tato omezení částečně uvolněna. V průběhu první poloviny roku 2021 se vlivem očekávaného zlepšení epidemické situace opatření dále rozvolní na úroveň z letošního léta. To umožní postupné obnovování činnosti většiny odvětví české ekonomiky. Nadále však budou přetrvávat negativní dopady utlumené zahraniční poptávky, zhoršeného globálního ekonomického sentimentu a výrazně nepříznivého vnímání ekonomické situace ze strany českých domácností i firem. To bude tlumit obnovování růstu fixních investic. Mírný růst HDP v příštím roce bude tažen zejména spotřebou domácností a čistým vývozem v podmínkách postupně se zotavující zahraniční poptávky. V roce 2022 pak růst HDP dále zrychlí, ekonomická aktivita však ani do jeho konce nedosáhne předpandemické úrovně.

Petr Král, ředitel sekce měnové

Newsletter