Dolarový index oslabil zpět pod 92 bodů. Euro po včerejším výprodeji po dosažení 1,2000 EURUSD nabírá další zisky. Koruna po pondělním oslabení drží hodnoty nad 26,20 za euro. Nad očekávání lepší revize HDP za 3Q neměla výraznější vliv.

ČNB: Nadace mohou vkládat mince na svůj účet zdarma

Česká národní banka v posledních letech pozoruje rychlý růst emise českých mincí. Přichází proto s pilotním projektem, v němž dočasně nabídne charitativním organizacím a nadacím možnost vkladu českých mincí prostřednictvím poboček ČNB na jejich účty u jakékoliv komerční banky zdarma.

Počet nově vydaných mincí letos poprvé za dobu existence české měny překonal hranici 100 milionů kusů. Přitom ještě v nedávné minulosti byl tento objem téměř o polovinu nižší. Lidé zadržují české mince v hodnotě stovek milionů až miliard korun, které nejsou vraceny do oběhu. ČNB proto vyzývá veřejnost, firmy a instituce, aby neúčelně nehromadily a nezadržovaly platné české mince, ale aby jimi naopak platily. Alternativou je jejich výměna za bankovky nebo uložení na účet.

Možností, jak přispět k vyšší efektivitě oběhu českých mincí, je několik. Při jedné platbě můžeme použít až 50 kusů mincí. Bezplatně lze vyměnit až 100 kusů mincí jedné nominální hodnoty, a to u kterékoliv pobočky bank a pošty, která zajišťuje služby pro ČSOB, nebo u ČNB a jejích poboček. 

„Další možností je uložit mince na svůj účet v bance. V tomto případě doporučujeme, aby se klienti předem informovali o případném poplatku. Od tohoto poplatku budou od 20. listopadu do odvolání osvobozeny charitativní organizace a nadace, které si prostřednictvím našich poboček uloží mince na svůj účet,“ říká ředitel sekce peněžní a platebního styku ČNB Josef Ducháček.

ČNB dbá ze zákona o plynulost a hospodárnost peněžního oběhu. Úspornost promítá především do struktury měnové soustavy, když rozhoduje, jaké nominální hodnoty platidel budou v oběhu a zda budou k dispozici ve formě bankovek nebo mincí. ČNB v minulosti ukončila používání mincí o hodnotě 10, 20 a 50 haléřů, které přestaly plnit funkci oběživa. Podobně ukončila platnost bankovek 20 Kč a následně i 50 Kč, které nahradila mincemi. Zatímco bankovky nejnižších nominálních hodnot se velmi rychle opotřebují, mince vydrží desítky let.

Na jednoho obyvatele včetně dětí dnes připadá 170 ks českých mincí. Hmotnost všech mincí v oběhu přesahuje 9 426 tun – pro lepší představu je to téměř 24 vlaků po 20 vagonech s obsahem nákladu 20 tun. Množství mincí, které se v současnosti nachází v oběhu, a jejich dlouhá životnost vytvářejí předpoklady pro výrazně nižší emisi mincí, než jaké jsme svědky dnes.

Newsletter