Dolar si připisuje zisky, v průběhu dne konstantně zpevňuje ve směru 1,1750 EURUSD. Měny regionu si také žijí po svém. Koruna posiluje pod 25,30 EURCZK, zatímco zlotý naopak nadále oslabuje. Zlotý je na páru s korunou v oblasti historických minim. Forint se pohybuje do strany.

ČR: Maloobchod v listopadu meziměsíčně klesl z -1,9 % na -5,6 %, meziročně pokles z -0,9 % na -7 %, oček. -3,6 %

Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy v listopadu snížily reálně o 5,3 %, bez očištění o 7,0 %. Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy meziměsíčně klesly o 5,6 %.

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel1) po očištění o sezónní vlivy snížily v listopadu reálně o 5,6 %, přičemž za potraviny klesly o 0,8 % a za nepotravinářské zboží o 10,4 %, za pohonné hmoty stagnovaly.

Meziročně se maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy snížily o 5,3 %, v tom za nepotravinářské zboží klesly o 8,7 % a za  pohonné hmoty o 10,9 %, naopak za potraviny vzrostly o 1,9 %. Listopad 2020 měl o jeden pracovní den méně než listopad 2019.

Bez očištění se maloobchodní tržby meziročně snížily o 7,0 %. Tržby za potraviny klesly o 0,2 %, za nepotravinářské zboží o 10,3 % a za pohonné hmoty o 12,1 %.

Opatření proti šíření koronaviru, zavedená ve druhé polovině října, pokračovala po celý listopad. Omezení prodeje či úplné uzavření prodejen některých sortimentů nepotravinářského zboží ovlivnilo vývoj maloobchodních prodejů. Meziroční pokles tržeb se nejvíce projevil ve specializovaných prodejnách s oděvy a obuví (o 77,8 %), s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 37,1 %), s potravinami (o 29,4 %), s výrobky pro domácnost (o 21,3 %) a také s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím (o 6,0 %). Naopak růst tržeb vykázaly prodejny s počítačovým a komunikačním zařízením (o 2,4 %) a nespecializované prodejny s převahou potravin (o 1,6 %). Největší nárůst tržeb však zaznamenal maloobchod prostřednictvím internetu nebo zásilkové služby2) (o 36,5 %).

Cenový deflátor v maloobchodě kromě motorových vozidel ke stejnému období předcházejícího roku (bez vlivu DPH) činil 99,8 % a byl ovlivněn zejména nižšími cenami počítačového a komunikačního zařízení a pohonných hmot. Naopak rostly ceny oděvů a obuvi, farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží, potravin, výrobků pro domácnost a výrobků pro kulturu, sport a rekreaci.

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel3) klesly reálně meziměsíčně o 2,0 % a meziročně očištěné o kalendářní vlivy se snížily o 11,3 %. Neočištěné tržby klesly meziročně o 14,1 %, v tom za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) se snížily o 13,2 % a za opravy motorových vozidel o 17,8 %.

Mezinárodní srovnání vývoje maloobchodních tržeb v zemích EU je k dispozici na: https://ec.europa.eu/eurostat/web/short-term-business-statistics/publications.

Newsletter